Muğla’nın ve Türkiye’nin en güzel ve en keyifli tatil yerlerinden biri olan Marmaris, muhteşem doğasıyla kendine hayran bırakan ilçelerden biridir. Marmaris gezi rehberi arayanlar veya bölgede güzel bir tatil yapmak isteyenler için bölge hakkında bilgi vermek istiyoruz. Bölgede nasıl tatil yapılır, nerede kalınır, ne yenir ve nasıl güzel vakit geçirilir bilgi vermek istiyoruz. Mavinin ve yeşilin sayısız tonunu bünyesinde barındıran bu cennet bölgede sizleri oldukça keyifli ve eğlenceli zamanların beklediğini söyleyebiliriz.

Marmaris gezi rehberi

Marmaris Hakkında

Marmaris MÖ 1200’li yıllardan bu yana var olan ve yerleşim yeri olarak kullanılan son derece önemli bir ilçedir. Akdeniz ve Ege’nin buluştuğu alanda olması sebebiyle tarih boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış ve önemli bir kıyı şehri olmuştur. Mısır ve Rodos bölgeleri arasındaki ticari yolların bağlantı noktasında yer aldığı için sürekli gelişmeye başlamıştır. Geçmişte birçok medeniyete ev sahipliği yapması nedeniyle birçok antik kenti içinde barındırır. Bölgeyi ziyaret etmeye karar verdiğinizde bu antik kentleri atlamamanız gerekir.

Marmaris hem kültür gezileri hem de tatil için tercih edilebilecek en iyi ve en etkili bölgelerden biridir. Kültür gezilerinde sizleri bekleyen oldukça etkileyici antik kentler vardır. Tatil için ise muhteşem bir deniz, tertemiz plajlar sizleri bekler. Marmaris’te ortalama 7 ay denize girilebilmektedir. Bu yüzden de sizlere uzun bir süre tatil yapabilme imkânı sunulur.

Kıyı bölgesi olması sebebiyle aynı zamanda ülkemizin en önemli limanlarına sahiptir. Burada yat turları ve günübirlik geziler düzenlenmektedir. Bölgeyi gezerken bu turlara ve gezilere katılarak, eşsiz koyları ve bölgeleri gezebilirsiniz. Marmaris hakkında daha söylenebilecek birçok şey vardır çünkü içinde sınırsız güzellik barındıran, etkileyici bir yerdir.

Marmaris’te Gezilecek Yerler

Marmaris akla ilk olarak deniz tatili denildiğinde gelse de aslında aynı zamanda birçok önemli gezilecek yere sahiptir. Bölgede son derece keyifli ve etkileyici gezilecek alan vardır. Ortalama 3-4 gün ayırarak rahatlıkla bölgede yer alan eşsiz bölgeleri gezebilirsiniz. Ziyaret ettiğinizde mutlaka Marmaris’te gezilecek yerler şöyledir;

•    Tarihi kent merkezi
•    İçmeler plajı
•    Marmaris Kalesi ve Marmaris Müzesi
•    Kleopatra Adası/Sedir Adası Plajı
•    Hafsa Sultan Kervansarayı
•    Bördübet Koyu
•    Baca Mağarası
•    Eski Çarşı
•    Amos Antik Kenti
•    Turgut Köyü
•    Kızkumu
•    Boncuk Koyu

Yukarıda saydığımız bölgeler, mutlaka ziyaret etmeniz gereken en önemli noktalardır. Bunların yanı sıra daha birçok eşsiz koy ve plaj vardır. Sizlere tavsiyemiz özellikle plajlar konusunda tek bir yerle sınırlı kalmamanız ve mutlaka diğer plajları da ziyaret etmenizdir. Belki bu arayış sırasında daha birçok eşsiz yapı, eser ve bölge keşfedebilirsiniz.

Marmaris gece hayatı ile de oldukça ünlü bir bölgedir. Özellikle Barlar Sokağı bölgenin gece hayatına yön verir. Bu sokakta her zevke uygun eğlence mekânı bulunabilir. Gündüz kültür gezisi veya tatil yaptıktan sonra gece rahatlamak için eşsiz mekanları tercih edebilir ve gönlünüzce eğlenebilirsiniz.

Marmaris’e Ne Zaman ve Nasıl Gidilir?

Marmaris’e ne zaman ve nasıl gidilir merak edenler için bilgi vermek istiyoruz. Marmaris yazları kurak ve sıcak, kışları ise bol yağış alan bir yerdir. Kışın yağış o kadar fazladır ki ülkemizde Rize’den sonra ikinci sırada yer alır. Tatil için tercih ettiğinizde sizlere 7-8 ay bir ziyaret edebilme şansı verir. Ancak sezonda çok kalabalık olabileceği için yaz yerine ilkbahar ve sonbaharı tercih edebilirsiniz. Kültür turu için istediğiniz mevsimde ziyaret edebilirsiniz. Çok yağışlı olduğu dönemlerde gezmekte zorlanabileceğiniz için sadece buna dikkat etmeniz gerekir.

Marmaris’e gelmek için tercih edebileceğiniz birçok ulaşım seçeneği vardır. Öncelikle istediğiniz şehirde Dalaman Havalimanına uçabilirsiniz. Dalaman Havalimanı ile Marmaris arası 88 km’dir. Bu mesafeyi araç kiralayarak, Havaş servisleri veya transfer hizmetleri ile gelebilirsiniz. Özel aracınızla gelmek istediğinizde de otobandan çok rahat bir biçimde bölgeye ulaşabilirsiniz.

Marmaris’te Nerede Kalınır?

Tatil için veya kültür turları için Marmaris’i tercih ettiğinizde bölgede oldukça güzel konaklama seçenekleri ile karşılaşabilirsiniz. Tatil bölgesi olduğu için son derece şık ve lüks oteller vardır. Ayrıca Marmaris konaklama seçenekleri arasında ev kiralama, apart veya kamp gibi alternatifler de yer alır. Bütçenize uygun rahatlıkla iyi bir konaklama seçeneği bulabilir ve bölgenin tadını çıkarabilirsiniz.

Marmaris gezi rehberi arayanlar için detaylı bilgi vermeye çalıştık. Sizler de bölgeyi ziyaret etmeden önce yazımızı inceleyebilir ve orada geçireceğiniz vaktin daha güzel olmasını sağlayabilirsiniz.