Şehrin kalabalığından ve karmaşasından sıkılanlar için Fethiye’ye bağlı Ölüdeniz inanılmaz uygundur. Muhteşem doğası, huzuru ve atmosferiyle sizleri büyüleyecektir. Ölüdeniz gezi rehberi sayesinde bölgeyi ziyaret ettiğinizde isterseniz deniz ve güneşin daha iyi tadını çıkarabilir isterseniz de bölgede yer alan eşsiz tarihi dokuya temas edebilirsiniz. Bölgede yapabileceğiniz çok sayıda aktivite ve gezebileceğiniz son derece keyifli alanlar vardır. Güzel vakit geçirmek ve her anı dolu dolu geçirmek için iyi bir gezi rehberine ihtiyaç duyabilirsiniz. Sizlere bölgede neler yapabileceğiniz ve nasıl vakit geçirebileceğiniz hakkında bilgi vermek ve yardımcı olmak istiyoruz.

Ölüdeniz Gezi Rehberi Ölüdeniz gezi rehberi sayesinde bölgeyi ziyaret ettiğinizde isterseniz deniz ve güneşin daha iyi tadını çıkarabilir isterseniz de bölgede yer alan eşsiz tarihi dokuya temas edebilirsiniz

Ölüdeniz Hakkında Bilgi

Ege bölgesinde yer alan ve Fethiye’ye bağlı olan Ölüdeniz, cennet gibi kavramını tamamen karşılayan bir yerdir. Mavinin neredeyse her tonunu görebileceğiniz Ölüdeniz ’in tarihi de oldukça eskiye dayanmaktadır. Likyalılar döneminde bölgeye “ışık ve güneş diyarı” ismi verilirken, Orta Çağda ise “uzak diyar” olarak bilinirdi. Tarihi güzelliklerinin yanı sıra Ölüdeniz mükemmel bir plaja sahiptir. Üstelik bu plaj tescilli bir yerdir. 2006 yılında yapılan oylama sonucunda %82 oy oranı ile dünyanın en güzel kumsalı seçilmiştir.

Durgun bir gölü andıran Ölüdeniz, kendini sürekli yenileyen bir yapıya sahiptir. Yaşanan gel-git sebebiyle deniz sürekli olarak yenilenir ve bu yüzden de her daim tertemizdir. Etrafının ormanlarla çevrili olması da ayrıca muhteşem bir etki yaratır. Kısacası Ölüdeniz doğanın insanlığa en büyük armağanlarından biridir.

Ölüdeniz ‘de Yapılabilecek Aktiviteler

Ölüdeniz denildiğinde akla ilk gelen aktivite kuşkusuz yamaç paraşütüdür. Sadece ülkemizde değil aynı zamanda tüm dünyada ünlü olan yamaç paraşüt merkezlerinden biridir. Bölgede uzman pilotlar sayesinde ortalama yarım saat süren bir yamaç paraşütü deneyimi yaşayabilirsiniz. Üstelik bölgede yılın 12 ayı eğer hava koşulları uygunsa yamaç paraşütü yapılabilmektedir. Bu yüzden yamaç paraşütü Ölüdeniz ‘de yapılabilecek aktiviteler arasında ilk sırada yer alır.

Doğa aktiviteleri sevenler için ise yapılabilecek en güzel şeylerden biri Likya Yolu üzerinde yapılan yürüyüş turlarına katılmaktır. 500 km uzunluğa sahip devasa parkurda son derece keyifli ve eğlenceli turlar düzenlenmektedir. Tabi düzenlenen turlarla tüm mesafe kat edilmemektedir.

Kalabalıklardan uzaklaşmak, keyifli zamanlar geçirip, stres atmak isterseniz de mutlaka Kelebek Vadisi’ne veya bölgede yer alan koylara gitmeniz gerekir. Ölü Deniz muhteşem doğasıyla sizleri kendine hayran bırakacak eşsiz bir bölgedir.

Ölüdeniz ’de Gezilecek Yerler

Ölüdeniz denildiğinde akla ilk olarak deniz, güneş ve muhteşem bir plaj akla gelse de Ölüdeniz sadece bunlardan ibaret değildir. Öncelikle gezilecek eşsiz yerler vardır. Tarihi ve doğal güzelliklere sahip olan Ölüdeniz ‘de gezilecek yerler şöyledir;

•    Ölüdeniz Tabiat Parkı
•    Belcekız Plajı
•    Babadağ (hem doğal güzellikleri hem de yamaç paraşütü ile ünlüdür)
•    Hisarönü
•    Kelebekler Vadisi
•    Kabak Koyu
•    Gemile Adası
•    Saklıkent Kanyonu
•    Patara Antik Kenti
•    Likya Yolu

Ölüdeniz ‘de yer alan birçok doğal ve etkileyici güzellik vardır. Bunların her biri görülmeye değerdir. Bölgeyi ziyaret ettiğinizde mutlaka gezmeniz ve görmeniz gerektiğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Ölüdeniz’e Ne Zaman ve Nasıl Gidilir?

Karadeniz ikliminin hâkim olduğu Ölüdeniz ‘de yazları sıcak ve kurak, kışları ise ılık ve yağışlı geçer. Ölüdeniz ’e ne zaman gidilir merak edenler için aslında her mevsim gidilebileceğini söyleyebiliriz. Denize girme süresi oldukça uzundur ve bu yüzden deniz tatili için bile senenin büyük bir bölümünde bölgeyi ziyaret edebilirsiniz. Fazla sıcak olmasın isterseniz tercih edilebilecek en güzel mevsimler sonbahar ve ilkbahardır.

Ölüdeniz’e hem karayolu hem de havayolu ile ulaşım son derece kolaydır. Türkiye’nin her yerinden otoban üzerinden, özel aracınızla ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca havayoluyla Dalaman Havalimanı’na direkt uçabilir ve buradan da Ölüdeniz ’de ulaşabilirsiniz.

Ölüdeniz Konaklama Seçenekleri

Seyahat için Ölüdeniz ’i tercih ettiğinizde endişe duymamanız gereken bir konu varsa o da konaklamadır. Ölüdeniz konaklama seçeneklerinin oldukça fazla olduğu bölgelerden biridir. Turizm açısından popüler olduğu için bölgede hizmet veren birçok otel, apart vardır. Ayrıca bölgede daha rahat konaklamak isteyenler için kiralık villa seçenekleri de vardır. Bunun yanı sıra kamp yapabileceğiniz birçok bölge olduğunu söyleyebiliriz.

Sizler için hazırlamış olduğumuz Ölüdeniz gezi rehberi ile bölgede son derece keyifli ve rahat zaman geçirebilirsiniz.