Denizli’nin en büyük ve en önemli yerleşim yerlerinden biri olan Pamukkale, aynı zamanda en önemli kültür merkezlerinden de biridir. Şifalı kaplıcaları ve doğal güzellikleriyle her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlayan Pamukkale aynı zamanda ülkemizin de önemli turizm alanlarından biridir. Pamukkale gezi rehberi sayesinde bölgeyi en iyi şekilde gezebilir ve bölgede nerede, nasıl konaklayabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Dünyanın sekizinci harikası olarak değerlendirilen bölge hakkında sizlere detaylı bilgi vermek istiyoruz.

Pamukkale Gezi Rehberi

Pamukkale Hakkında Bilgi

Şifalı kaynakları ile ünlü olan Pamukkale geçmişten günümüze bu özelliği sayesinde popüler olmuştur. Bölgede yer alan ve kalsiyum oksit içeren termal kaynakları birçok hastalık üzerinde faydalı olduğu için her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Pamukkale hakkında bilgi almak isteyenler için söyleyebileceğimiz en önemli şeylerden biri; dünyanın sayılı doğa harikalarından biri olduğudur. Bölgeyi ziyaret eden birçok kişi ölmeden önce herkesin mutlaka görmesi gerektiğini savunmaktadır.

Dünyanın pek çok yerinde benzer dramatik traverten teraslar vardır ancak bunların hiçbiri Pamukkale gibi binlerce yılda oluşmamıştır ve aynı zamanda kireçtaşı üzerine kurulmuş kaplıcalar yoktur. Aynı zamanda Pamukkale içinde birçok önemli yapı bulunan bir spa kentidir.

Kaplıcalarda bulunan doğal sular başta; kalp damar sertliği, romatizma, tansiyon, göz hastalıkları, deri rahatsızlıkları, felç, damar ve sinir rahatsızlıkları olmak üzere birçok hastalığa şifa olmaktadır.
Bölgede yapılacak olan tek şey kaplıcaları ziyaret etmek ve kaplıcalara girmek değildir. Ayrıca birçok tarihi ve kültürel yapı ziyaret edilebilir ve bölgede yapılan birçok aktiviteye katılabilirsiniz.

Pamukkale Nerededir?

Pamukkale, Ege bölgesinde bulunan Denizli iline bağlı bir ilçedir. Denizli bölgesinin 22 km kuzeyinde yer almaktadır. Denizli’nin en büyük ilçesidir ve aynı zamanda turizm açısından da önemli bir yere sahiptir. Kültürel yapılarından daha çok bölgede yer alan doğal ve şifa kaynağı travertenler dikkat çekmektedir.

Pamukkale’ye Ne Zaman ve Nasıl Gidilir?

Pamukkale konum olarak iç bölgelere geçiş alanında yer alır ve bu sebeple hem Akdeniz hem de karasal iklimini etkisi altındadır. Bu yüzden Ege bölgesindeki diğer yerler gibi yaz aylarında çok yüksek sıcaklıklara sahip değildir. Yaz aylarında bunaltıcı bir sıcaklık yoktur ve bu yüzden de aslında yaz aylarında gezmek oldukça keyiflidir. Kış aylarında soğuk olabileceği ve özellikle bölgede yer alan travertenlere girilemeyeceği sizleri zorlayabilir. Pamukkale’ye ne zaman gidilir merak edenler için kısacası en uygun mevsimin yaz ve bahar ayları olduğunu söyleyebiliriz.

Pamukkale’ye gitmek isteyenler hem havayolu hem karayolu hem de demiryolunu tercih edebilir. Havayolu ile gitmek isteyenler Denizli Çardak Havalimanına iniş yapar ve buradan karayolu ile bölgeye ulaşabilir. Özel aracı ile gelmek isteyenler de yine Türkiye’nin her bölgesinden rahatlıkla gelebilir. İstanbul’dan gelecek olanlar için ayrıca İstanbul-Denizli tren seferleri düzenlenmektedir.

Pamukkale Gezilecek Yerler

Doğal güzellikleri ile öne çıkan Pamukkale bölgesinde mutlaka gezmeniz ve görmeniz gereken önemli yerler vardır. Bölgedeki doğal ve şifalı termal sularının keyfini çıkarabilirsiniz. Bölgede yapacağınız termal tatil ile hem zihinsel hem de fiziksel olarak temizlenebilir ve huzura kavuşabilirsiniz. Termal havuzların yanı sıra Pamukkale gezilecek yerler aşağıdaki gibidir;

•    Pamukkale Travertenleri
•    Antik Havuz / Kleopatra Havuzu
•    Natural Park
•    Hierapolis Antik Kenti
•    St. Philippe Martyrion Kilisesi
•    Kaklık Mağarası
•    Karahayıt Kaplıcaları
•    Yeşildere Şelalesi
•    Laodikya Antik Kenti

Pamukkale’de gezilecek ve görülecek son derece tarihi ve doğal güzellikleri vardır. Bölgeyi ziyaret ettiğinizde hem bu eşsiz yapıları gezebilir hem de bölgede yapılan aktiviteleri gerçekleştirebilirsiniz. 2300 yıllık doğal ve şifa kaynağı traverten havuzlarına girebilir veya bölgede balon turu, yamaç paraşütü yapabilirsiniz.

Pamukkale’de Konaklama

Her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlayan Pamukkale bölgesinde rahat edebileceğiniz keyifli oteller vardır. Pamukkale konaklama açısından sizlere zengin seçenekler sunmaktadır. Bölgede 2, 3, 4, 5yıldızlı oteller vardır. Bütçenize uygun çok rahat otel ve konaklama alanı bulabilirsiniz. Konaklama fiyatları, otelin bulunduğu konum, ne kadar lüks olduğu gibi durumlara göre değişmektedir.

Pamukkale seyahatlerinizde hem güzel vakit geçirmek hem de bölgede yer alan yerleri etkili bir biçimde gezmek için ihtiyacınız olan bilgilere yazımızdan ulaşabilirsiniz. Sizler için kapsamlı bir Pamukkale gezi rehberi hazırlamaya çalıştık. Yazımızdan detaylı bilgi alabilirsiniz.